fbpx
Aşırı Geçirgen Barsak Sendromu ve Bütirik Asit

Aşırı Geçirgen Barsak Sendromu

Tavuk barsak iç yapısı

Tavukların beslenmesinde, sindirimi tamamlanan besin maddelerinin son ürünleri ince barsak çeperlerinden dolaşım sistemine aktarılırlar, yani emilirler. Bu emilim, ince barsak çeperlerindeki kıvrımları ve kılımsı uzantıları oluşturan villiler aracılığıyla olur. Kılımsı uzantılardan emilim, hücreler arasından iç yüzeyden arka yüzeye geçiş şeklinde gerçekleşir. Bu geçiş işlemi, gözeneklerden ya iyon yüküne bağlı pasif difüzyon, ya derişim farkına bağlı kolaylaştırılmış difüzyon ya da enerji gerektiren aktif taşınma şeklinde olur.

Enfeksiyonlar, non-steroid anti-inflamatuar veya antibiyotik ilaçların kullanımı, toksinler, barsak florasında dengesizlikler gibi durumlarda doku arası bağlar gevşer ve normal geçiş işlemi yerine, patojenlerin ve sindirilmemiş besinlerin kolayca geçebileceği bir ortam hazırlanır.

Enfeksiyonlar, anti-inflamatuar veya antibiyotik ilaçların kullanımı, toksinler, barsak florasında dengesizlikler gibi durumlarda barsak dokuları arası bağlar gevşer ve normal geçiş işlemi yerine, patojenlerin ve sindirilmemiş besinlerin kolayca geçebileceği bir ortam hazırlanır. Aşırı geçirgen barsak sendromu adı verilen bu durum çaresiz değildir

 

Bütirik asit etkisi

Bütirik asit kullanımı, hücre yapısının korunmasını ve dokular arasında bulunan bağın sıkılığının sürdürülmesini sağlar. Böylece aşağıdaki faydalar görülür :

– Performans artışı: Canlı ağırlık artışı
– Yemden yararlanmada artış : düşük FCR
– Klostridia ve nekrotik enterit gibi aşırı geçirgen barsak senderomu ile ilgili enfeksiyonlar : Başarıyla önlenir
– Salmonella üremesi : Başarıyla baskılanır